BioNova od 1990 roku...

Nasza historia rozpoczęła się w 1990 roku w Szwecji, gdzie zalegające na wysypiskach odpady organiczne sprowokowały nas do poszukiwania sposobu na ich praktyczne wykorzystanie.

W roku 1990 władze Szwedzkie zezwoliły na kompostowanie obok odpadów odpadów zielonych (ogrodniczych), również odpadów spożywczych, w tym resztek żywności. Stało się wówczas jasne, że opracowanie skutecznej metody utylizacji i efektywnego wykorzystania odpadów organicznych jest tylko kwestią czasu.

Wysiłkiem naukowców i inżynierów nowoczesnych technologii w 1993 roku powstał nasz pierwszy kompostownik. Był to kompostownik bębnowy z automatycznym podajnikiem, przeznaczony dla gospodarstw domowych (od 40 do 100 gospodarstw). Na uwagę zasługiwał system automatycznego podawania odpadów, który znacząco usprawniał cały proces i uczynił go praktycznie bezobsługowym. Warto podkreślić, że w tym czasie proces kompostowania trwał około 6 tygodni.


Od 6 tygodni do 24 godzin to wymiar naszego postępu w  kompostowaniu odpadów organicznych.

W roku 1997 opracowaliśmy kompostownik rotacyjny osiowy, w którym naturalny proces fermentacji został przyśpieszony poprzez zastosowanie specjalnego enzymu, czyli odpowiednio dobranej mieszanki mikroorganizmów biologicznych. Enzym skrócił czas kompostowania odpadów do 48-72 godzin.

W latach 1990-1997 prowadziliśmy aktywną działalność głównie w Szwecji. Między rokiem 1997 a 2009 poszerzyliśmy rejon działania o Norwegię. W roku 2009 rozpoczęliśmy działalność na rynku brytyjskim, jako BioNova Recycling Ltd.

W roku 2012 ulepszyliśmy mieszankę drobnoustrojów wykorzystywanych w procesie fermentacji i aktualnie czas kompostowania odpadów organicznych nie przekracza 24 godzin, co jest miarą naszego postępu w dziedzinie utylizacji odpadów organicznych.

BioNova CC to specjalnie opracowany enzym skracający proces fermentacji odpadów do 24h.

W latach 2014-2019 współpracowaliśmy z irlandzką firmą Harp Renewables Ltd, która po rozstaniu, wbrew zapisom umowy, naruszyła prawa do własności intelektualnej, wciąż należące do ich pierwotnego własciciela, wynalazcy i założyciela firmy BioNova, Larsa Ebertssona.

W latach 2019-2020 rozszerzyliśmy ofertę o największy na świecie biofermentator, który pozwala na gosodarowanie odpadami organicznymi dużych społeczności oraz przemysłu spożywczego.

Obecnie oprócz biofermentatorów oferujemy również Suszarki Rotacyjne do osadów kanalizacyjnych i przemysłu spożywczego.

Produktem końcowy może być nawóz do użyźniania gleby lub biomasa, która w połączeniu z kotłami na biomasę lub zatwierdzonym przez BioNova urządzeniami do piyrolizy może zostać spożytkowana do produkcji energii cieplnej, elektrycznej lub biowęgla.

Dlaczego my?

NASZE ATUTY


Wieloletnie doświadczenie


Innowacyjne rozwiązania


Nieustanny rozwój


Potwierdzona skuteczność

Masz pytania?

Umów się na bezpłatny i niezobowiązujący audyt. Dowiedz się ile możesz zyskać i zacznij oszczędzać pieniądze oraz planetę!